Ήταν απολαυστικός.
Ήταν θεαματικός.
Ήταν χορταστικός.
Ήταν αποτελεσματικός.
Ο Ολυμπιακός... παρουσιάστηκε «μαγικός» στο παρκέ του ΣΕΦ, μετά την πρώτη περίοδο και έφτασε σε μια εντυπωσιακή νίκη επί της Σιένα Μοντεπάσκι με 75-55.
Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι», καλούνται την Παρασκευή (30/3, 21:45) να... τσεκάρουν το εισιτήριο που θα τους στείλει στο Final - 4 της Πόλης, χωρίς να στείλουν την σειρά των αγώνων στην Ιταλία.
Ξύπνησε γρήγορα και ξέφυγε
Το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό ήταν δυσανάλογο αυτού που ακολούθησε στη συνέχεια. Ο ΝτόρσεΪ τραυματίστηκε, τη στιγμή που η Σιένα είχε κάνει το 5-, φτάνοντας άνετα στο 1-7.
Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι έδειξαν ηρεμία στο παιχνίδι τους και αφού έτρεξαν ένα σερί 7-0, κάνοντας το σκορ 10-10. Από κει και πέρα, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έλεγχαν τον τυθμό του ματς και έκλεισαν το πρώτο 1ολεπτο με σκορ 14-12.
Το ευχάριστο παράλληλα ήταν ο Ντόρσεϊ θα μπορούσε να αγωνιστεί στη συνέχεια της αναμέτρησης.
Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκαν και τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα, αλλά η καλή άμυνα του Ολυμπιακού και τα ριμπάουντ και στις δύο ρακέτες έφεραν την διαφορά στους 4 πόντους (18-14).
Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 29-21, ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Σλούκας με ένα εντυπωσιακό τρίποντο έκανε το 32-21.
Και το ...πάρτι ξεκίνησε!
Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς συνέχισαν την πολύ καλή άμυνα και με ένα σερί 7-0 έφτασαν στο 4-21!
Ο Μάντζαρης ήταν πολύ καλός σε εκείνο το σημείο, αφού πέρα από τους έξι πόντους, τα πήγαινε περίφημα απέναντι στο ΜακΚάλεμπ. Στη συνέχεια, οι Ντόρσεϊ και Άντιτς έχασαν έξι σερί βολές, οι Ιταλοί όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν αυτή την άσχημη στιγμή των γηπεδούχων και τελικά το τρίτο 10λεπτο έκλεισε με τη διαφορά να είναι στους 18 πόντους (48-30).
Το 4ο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, δεν είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Ολυμπιακός από την πλευρά του μοίρασε θέαμα στον κόσμο του.
Τα τρίποντα και το εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα του Παπανικολάου έδιναν παλμό στην εξέδρα και γέμιζε με περισσότερη απογοήτευση τον Πιανιτζάνι και την ομάδα του που τελικά έχασαν με τη διαφορά να είναι στους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 32-21, 48-30, 75-55.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 15 (9 ριμπ.), Άντιτς 6 (6 ριμπ.), Σπανούλης 2 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ, Κέσελ 2 (7 ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 5 (1), Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 9 (2), Σλούκας 11 (2), Λο 10 (1 τρ., 6 ασίστ).
Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 15 (1), Ζήσης 2, Άντερσεν 12, Ρακόσεβιτς 4, Καραρέτο, Ρες 8 (2), Θόρντον, Λαβρίνοβιτς 4, Στόουνρουκ 6 (2), Αραντόρι 4, Μος