Κυριακή 21 Αυγούστου 2011

Τρίτωσε το καλό για την Εθνική

Τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε στο τουρνουά της Γερμανίας, η Εθνική ομάδα των Ανδρών, που επικράτησε και του Βελγίου με 70-61.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι και οι Βέλγοι πήραν το πάνω χέρι ξεφεύγοντας ακόμα και με 7 πόντους διαφορά (14-7). Η ελληνική ομάδα όμως κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει το σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 16-14 υπέρ του Βελγίου. Στη δεύτερη περίοδο όμως, η Ελλάδα πήρε τα ηνία του αγώνα κάνοντας ένα σερί 10-0. Έτσι προηγήθηκε με 24-16 και από εκείνη τη στιγμή μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 39-28.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ελλάδα συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και να βρίσκει διαδρόμους επιθετικά με αποτέλεσμα να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας που απέκτησε κατά τη διάρκεια της δεύτερη περιόδου. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-45 για την Ελλάδα που είχε κατακτήσει ουσιαστικά τη νίκη. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι Βέλγοι προσπάθησαν να μειώσουν και να μπουν ξανά το παιχνίδι και κατάφεραν να φτάσουν ακόμα και στο -6. Ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πάρουν τελικά τη νίκη με 70-61.
Δεκάλεπτα: 14-16, 39-28, 61-45, 70-61.
Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 7, Μπουρούσης 2, Ζήσης 4, Ξανθόπουλος, Καλάθης 4, Φώτσης 12, Παπανικολάου 9, Κουφός 12 (11ρ), Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 10, Σλούκας, Μάντζαρης, Μπράμος 4.
Βέλγιο (Καστέελς): Μουρς, Βαν Ρόσομ 7, Μπέγκιν 1, Ερβέλ 6 (11ρ), Οβενέκε, Λάουερς 11, Μουγιά 4, Φεσόν 13, Ντε Ζεβ 10, Βαν Ντεν Σπίγκελ, Μ’Μπένγκα-Ιλούντα 8, Στάινμπαχ 1, Μ’Βέμα.