Πέμπτη 24 Μαΐου 2012

Μάχη στα ίσια

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 81-79 κόντρα στον Ολυμπιακό και έκανε το 1-1 της σειράς των τελικών.
Οι πράσινοι, αν και είχαν πάρει διαφορά μέχρι και στους 16 πόντους (56-45), στη συνέχεια δυσκολεύτηκαν αρκετά και τελικά επικράτησαν με μόλις ένα καλάθι διαφορά.
Μπροστά ο Ολυμπιακός
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο ματς, έχοντας «όπλο» σε άμυνα και επίθεση τον Βουγιούκα. Οι τάπες του σε Παπανικολάου και Χάινς κράτησαν τον Ολυμπιακό μακριά από το καλάθι.
Όμως, η ομάδα του Ίβκοβιτς ήταν καλή στα γκολ-φάουλ και με τρία διαδοχικά των Σπανούλη (1) και Χάινς (2), οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα με 27-24. Στη συνέχεια, οι Σλούκας και Πρίντεζης έδωσαν αέρα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό, αλλά ο Διμαντίδης πήρε την ομάδα στις πλάτες του και το ημίχρονο έκλεισε στο 38-41 για τους φιλοξενούμενους.
Πράσινο ς τυφώνας
Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έκανε ένα +5 (40-45), αλλά ο Καϊμακόγλου με τρίποντο έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στους συμπαίκτες του.
Ο Μπατίστ κάρφωσε εντυπωσιακά, και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ένα σερί 12-0 (52-45).
Οι «πράσινοι» όμως δεν ηρέμησαν και η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 16 πόντους (63-47) με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν ένα επί μέρους σκορ 23-2.
Κάπου εκεί ξύπνησαν οι παίκτες του Ίβκοβιτς και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με ένα σερί 12-2 και σκορ 67-59.
Έπεσαν κορμιά
Για τον Παναθηναϊκό, ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το 70-59, αλλά ο Πρίντεζης με δικές του ενέργειες κράτησε όρθια την ομάδα του (72-64), ενώ το τρίποντο του Παπανικολάου μίκρυνε κι άλλο τη διαφορά.
Το τρίποντο του Διαμαντίδη έδωσε ανάσα στους «πράσινους» (77-69), αλλά δύο προσωπικά καλάθια του Σπανούλη κι ένα τρίποντο του Γκετσεβίτσιους έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (77-76).
Εκεί, ο αρχηγός του «τριφυλλιού» με ένα έξυπνο λέι απ έφερε τη διαφορά στους τρεις (79-76), αλλά το ο Χάινς έγραψε το 79-78 από τη γραμμή.
Ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και το κάρφωμα του Μπατίστ διαμόρφωσε το τελικό με 81-79.
Δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 67-59, 81-79.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3, Περπέρογλου 7, Μπατίστ 11, Λόγκαν, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 23, Βουγιούκας 4, Καλάθης 4, Σμιθ 4, Γιασικεβίτσιους 11.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 18, Άντιτς 4, Σπανούλης 10, Ντόρσεϊ 7, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 5, Σλούκας 4, Κατσίβελης.
Διαιτητές: Τανατζής, Γκόντας, Πηλοΐδης.