Δευτέρα 29 Αυγούστου 2011

Έκτος στον κόσμο ο Φιλιππίδης, ισοφάρισε το Πανελλήνιο ρεκόρ

Ο Κώστας Φιλιππίδης με άλμα στα 5,75μ. ισοφάρισε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ κατά τη διάρκεια του τελικού στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Νταεγού και κατέκτησε την 6η θέση.

Ο 25χρονος πρωταθλητής πέρασε το ύψος με την δεύτερη προσπάθεια, ισοφαρίζοντας το άλμα που είχε πετύχει το 2005 στους παγκόσμιους φοιτητικούς αγώνες στη Σμύρνη, ενώ παράλληλα βελτίωσε κατά δύο εκατοστά τη φετινή του επίδοση.

Ο Έλληνας αθλητής άρχισε τον τελικό ξεπερνώντας τα 5.50μ. με την πρώτη προσπάθεια και συνέχισε στα 5.65μ., ύψος που πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια.

Στη συνέχεια ο Φιλιππίδης είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 5,85μ. και τελικά κατέκτησε την 6η θέση, η οποία αποτελεί σημαντική διάκριση για τον Έλληνα επικοντιστή.

Το χρυσό μετάλλιο, μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση, κατέκτησε ο Πολωνός Πάβελ Βοϊτσεχόφσκι με 5.90μ, που είναι και η κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο και ενώ στα προκριματικά του Σαββάτου λίγο έλειψε να αποκλειστεί, αφού πέρασε με 5.50μ ως 16ος. Δεύτερος με το ίδιο ύψος ήταν ο Κουβανός Λάζαρο Μπόρχες και τρίτος ο Γάλλος Ρενό Λαβιλενί με 5.85μ, ο οποίος δεν επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που τον ήθελαν νικητή στο αγώνισμα.