Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011

Η μπίλια κάθισε στο... πράσινο

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά όντας καλύτερος από τον αντίπαλό του, ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του πρώτου ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν, επικρατώντας με 74-70 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική της Α1.
Οι «πράσινοι» παραμένουν αήττητοι με έναν αγώνα λιγότερο από τους «ερυθρόλευκους», που έχασαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά με μια διαφορά διαχειρίσημη ενόψει της ρεβάνς στο ΣΕΦ στο δεύτερο γύρο, όπου το πιθανότερο εκεί θα κριθεί η πρωτιά στην κανονική περίοδο, μιας και δύσκολα θα υπάρξουν αλλού απώλειες και για τους δυο.
Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 15 πόντους, κάνοντας πολύ καλό παιχνίδι, ενώ στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Πρίντεζης και Σπανούλης.

Ο αγώνας
Εξαιρετικά ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός, ο οποίος προηγήθηκε με 5-0 και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί με τίποτα να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Χαρακτηριστικό είναι πως οι πρώτο πόντοι για την ομάδα του Πειραιά ήρθαν στο 3'42'' με τον Βασίλη Σπανούλη.
Η αστοχία κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και χρειάστηκε η είσοδος του Γιασικεβίτσιους για να δώσει αέρα δέκα πόντων (16-6) στους πρωταθλητές. Ένα καλάθι του Πρίντεζη και το τρίποντο του Λούκας διαμόρφωσε το 16-11 του πρώτου δεκαλέπτου. Μέτριο το θέαμα, αλλά οι "πράσινοι" είχαν τον έλεγχο του αγώνα.
Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα επί μέρους σκορ 11-2, οι Πειραιώτες πλησίασαν στον πόντο, 18-17. Τότε, οι Διαμαντίδης και Γιασικεβίτσιους πήραν την υπόθεση πάνω τους και ανέβασαν το σκορ στο 28-19 και μετέπειτα ο Βουγιούκας έφερε για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους δέκα (32-21).
Η τεχνική ποινή στον Μπατίστ για διαμαρτυρία (που φόρτωσε με το τρίτο του φάουλ τον Αμερικανό) έμεινε αναξιοποίητη από τον Ολυμπιακό. Έτσι ο Παναθηναϊκός με τον Βουγιούκα (10π. στο πρώτο μέρος) έφτασε στο +13, 39-26 και απλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 11 πόντους, 41-30.

Πήγε να γίνει... θρίλερ στο τέλος
Το τρίποντο του Διαμαντίδη με την έναρξη του δευτέρου μέρους έφερε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +14 (44-30), αλλά με σερί 0-8 και κυρίως με τον Γιώργο Πρίντεζη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 44-38.
Το τέταρτο φάουλ του «Λάζου» και το τρίτο του Σπανούλη δεν πτόησαν τους φιλοξενούμενους, που εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των γηπεδούχων και με οδηγό τον Πρίντεζη ροκάνισαν τη διαφορά στους τρεις, 47-44. Ο Σάτο με ένα τρίποντο και δύο βολές και εν συνεχεία ο Καϊμακόγλου έκαναν το 57-48, για να ακολουθήσει κάρφωμα του Χάινς για το 57-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Δύο λεπτά μετά την έναρξη της 4ης περιόδου, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς εκτόξευσαν στους +12 πόντους τη διαφορά, 62-50, με δίποντο του Σάτο και τρίποντο του Διαμαντίδη. Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη προσπάθεια, μείωσε στο -7, 64-57 (Λούκας, Χάινς και τρίποντο του Πέρο Άντιτς).
Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, αποσπάστηκε με +13, 72-59. Στο τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» κυνήγησαν τη διαφορά και με επιμέρους σκορ, 11-2, κατάφεραν να ηττηθούν με 74-70, από το ΟΑΚΑ, έχοντας ελπίδες για ανατροπή των δεδομένων στην έδρα τους στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα: 16-11, 41-30, 57-50, 74-70.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 3, Λόγκαν 4, Σάτο 10, Διαμαντίδης 15, Βουγιούκας 10, Νικ Καλάθης 10, Σμιθ 3, Καϊμακόγλου 7, Γιασικεβίτσιους 8.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 7, Άντιτς 9, Σπανούλης 14, Κέσελ 2, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 2, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Κατσίβελης.