Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2011

Ουφ! Πάει και η Κάχα

Κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κάχα Λαμποράλ και του Τελέτοβιτς πoυ τελείωσε το ματς με 32 πόντους, ο Ολυμπιακός που στο τέλος της αναμέτρησης παραλίγο πήγε να... βγάλει τα μάτια του.
Πλέον η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς θέλει μόνο τη νίκη και απέναντι στην Καντού στο επόμενο ματς, για να μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση στο ΤΟP 16.
Πάντως παρά τη νίκη αυτή, η ομάδα του «Ντούντα» δεν κατάφερε να έχει τη διαφορά με το μέρος της μιας και στη Βιτόρια είχε χάσει με 81-79.
Το ματς
Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, ενώ η Κάχα ήθελε να … δείξει από νωρίς τα δόντια της, με τον Τελέτοβιτς.
Οι γηπεδούχοι δύσκολα παραβίαζαν το καλάθι των Βάσκων, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο α κλείσει με προβάδισμα επτά πόντων των φιλοξενούμενων (19-26).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ιβκοβιτς, άλλαξαν το σκηνικό με το μέρος τους, κάνοντας μάλιστα στο 14’ το σκορ να είναι 36-31.
Σπανούλης και Παπανικολάου έφεραν ενέργεια και φρεσκάδα στο παρκέ, κάτι που η Κάχα δεν μπόρεσε να κάμψει – αν και ήταν μπροστά στο σκορ. Έτσι έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ να είναι 46-41 υπέρ του Ολυμπιακού
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όντας μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να μπορεί να μεγαλώσει τη διαφορά. «Υπεύθυνος» γι’ αυτό ήταν ο Τελέτοβιςτ, που έβλεπε… τεράστιο το καλάθι.
Για τους «ερυθρόλευκους» οι Χάινς και Σπανούλης ήταν οι άνθρωποι που κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 55-62.
Στην τελευταία περίοδο, για τους φιλοξενούμενους ο Τελέτοβιτς ήταν ο άνθρωπος που έστελνε συνεχώς την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι.
Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 73-68 πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης θα πετύχει το 75-72.
Ο Αμερικανός έδειχνε στα τελευταία λεπτά να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και με ακόμα δύο δικούς του πόντους ο η ομάδα του ξέφυγε με τέσσερις (77-73) στο 38'.
Δραματικό τέλος
Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε το 78-73 με 1/2 βολές για να έρθουν οι Μίρσα Τελέτοβιτς και Γιώργος Πρίντεζης να κάνουν το σκορ 80-75, 1:13'' από το τέλος.
Οι Σαν Εμετέριο, Μίρσα Τελέτοβιτς αστόχησαν διαδοχικά και ο Κάιλ Χάινς θα βάλει τέλος στα όνειρα των Βάσκων για νίκη στο ΣΕΦ, σημειώνοντας το 82-75.
Όμως τα πράγματα έγιναν δραματικά κυριολεκτικά στο τέλος, με τον Ολυμπιακό να μην παίρνει και τη διαφορά.
Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Σαν Εμετέριο θα κάνει το 84-79 και στη συνέχεια από μία λάθος πάσα του Κατσίβελη θα ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων, ρίχνοντας την διαφορά στους δύο!
Τα δεκάλεπτα: 19-26, 46-41, 65-62, 84-82.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς):
 Χάινς 11, Λούκας 3(1), Άντιτς 8(2), Σπανούλης 21(2), Πελεκάνος 3(1), Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 12, Σλούκας, Κατσίβελης 5(1).
Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας 7(1), Πριτζιόνι 8, Ντόρσεϊ 4, Σαν Εμετέριο 14(1), Γκολούμποβιτς, Ερτέλ 4, Όλεσον 9(1), Τελέτοβιτς 32(5), Μπιέλιτσα 4.