Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011

(Τρίποντη) ΒΟΜΒΑ στην Καβάλα!

Και όμως μπορούν να γίνουν εκπλήξεις! Η Καβάλα πέτυχε τη μεγαλύτερη ίσως νίκη της ιστορίας της καθώς επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 79-70! Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, ενώ τελείωσαν την αναμέτρηση με 12/23 τρίποντα! Από την άλλη οι «πράσινοι» βρέθηκαν σε μία από τις χειρότερες βραδιές τους στο ελληνικό πρωτάθλημα τα τελευταία χρόνια.
Ο Παναθηναϊκός είχε να ηττηθεί σε παιχνίδι με επαρχιακή ομάδα εδώ και μία πενταετία. Συγκεκριμένα από τις 18 Οκτωβρίου του 2006 όταν είχε χάσει στην Πάτρα από την Ολυμπιάδα Πάτρας με 68-67! Επίσης η τελευταία του ήττα από ομάδα πλην του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο, ήταν στις 5 Απριλίου του 2009 όταν έχασε με 77-76 από τον ΠΑΟΚ.
Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλά το παιχνίδι και ήδη στο 6' προηγούταν με +9 (7-16). Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς όμως στη συνέχεια «κόλλησαν» στη ζώνη της Καβάλας. Οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν ένα σερί 13-1 και να προηγηθούν με 20-17 στο 12'. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη σε αυτό το διάστημα ενώ έχασε τα ριμπάουντ.
Η Καβάλα εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Παναθηναϊκό (ειδικά από τη γραμμή των βολών) αλλά βέβαια και τη δική της ευστοχία έξω από τα 6,75μ. δε… σάστισε όταν ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στο 15' με 24-25. Οι Τέιλορ, Πάσαλιτς και Αγγελόπουλος «φόρτωσαν» το καλάθι του Παναθηναϊκού και η Καβάλα προηγήθηκε με +10 (40-30) στο 19' με τρίποντο του Τέιλορ.
Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο στο 22' όταν ο Πάσαλιτς με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 47-34! Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα. «Χτυπώντας» κοντά στο καλάθι με τους ψηλούς της η Καβάλα προηγήθηκε με 58-51 στο 28' και έκλεισε το δεκάλεπτο με 60-53.
Η Καβάλα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ειδικότερα από την περιφέρεια και στο 32' ο Σωτήρης Καραποστόλου με τρίποντο έκανε το 67-58.
Τρία λεπτά πριν από τη λήξη και ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά ο Τέιλορ με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 72-64 δίνοντας διαφορά ασφαλείας στους γηπεδούχους που δεν είχαν διάθεση να… παραδοθούν. Σαφώς διαβασμένη η Καβάλα, στο τέλος δε δίστασε να δώσει ελεύθερα σουτ στον Καλάθη, ενώ στο 38' ο Πάσαλιτς με νέο εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +11 (75-64)!
Τέσσερις πόντοι του Παναθηναϊκού (Διαμαντίδης, Σάτο) έκαναν το σκορ 75-68 αλλά και πάλι η Καβάλα είχε απάντηση. Ο Πάσαλιτς με μία βολή έκανε το 79-70 που έμελε να είναι και το τελικό σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-34, 60-53, 79-70
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19 (4), Αγγελόπουλος 8, Τέιλορ 22 (4), Στεφανίδης 5 (1), Καραθανάσης 3 (1), Γεωργάκης, Κοστόβ 4 (11ριμπ.), Καραποστόλου 6 (2), Σύμτσακ 2, Ο'Μπράιαντ 10.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 5, Μπατίστ 3, Λόγκαν 6, Σάτο 8 (1), Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 5, Ν. Καλάθης 12, Σμιθ 17 (3τρ., 9ριμπ.), Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 4.